Coraz więcej miejsc na Dolnym Śląsku stawia na dostępność i komfort dla wszystkich. Do tego grona dołącza Hydropolis – wrocławskie Centrum Wiedzy o Wodzie, które od lutego 2025 roku wprowadziło tzw. „ciche godziny”. To ukłon w stronę osób neuroróżnorodnych, w tym w spektrum autyzmu, ale także wszystkich tych, którzy cenią sobie zwiedzanie w spokojniejszej atmosferze.
Cisza i spokój w niedzielne wieczory
Hydropolis zaprasza na „ciche godziny” w każdą niedzielę w godzinach 18:00–19:00. W tym czasie przestrzeń centrum zostaje wyciszona: wyłączane są intensywne światła, redukowane głośne dźwięki, a zwiedzanie odbywa się bez grup zorganizowanych i przewodników. Prace techniczne i remontowe są wstrzymywane, a odwiedzający proszeni są o zachowanie ciszy oraz wyciszenie telefonów.
To idealny moment, by odkrywać tajemnice wody w warunkach sprzyjających skupieniu i relaksowi – niezależnie od wieku czy poziomu wrażliwości sensorycznej.
Dla kogo?
Z inicjatywy szczególnie skorzystają osoby, które zmagają się z nadwrażliwością na bodźce – dźwiękowe, świetlne czy zapachowe – a także osoby wysoko wrażliwe oraz te w spektrum autyzmu. Hydropolis nie tylko reaguje na potrzeby gości, ale aktywnie wspiera ich komfort podczas wizyty.
Co jeszcze oferuje Hydropolis?
W ramach udogodnień dla osób neuroróżnorodnych przygotowano także:
- „Przed-przewodnik” – specjalny materiał ułatwiający wcześniejsze zapoznanie się z przestrzenią i planem zwiedzania, aby ograniczyć stres i zaskoczenia
- Sensoryczne plecaki – dostępne w szatni, zawierające m.in. zabawki sensoryczne i słuchawki wygłuszające
- Wyczulony personel – obsługa gotowa do pomocy i reagowania na potrzeby odwiedzających
Hydropolis to nie tylko nowoczesne centrum edukacyjne, ale też miejsce nagradzane i doceniane przez turystów z całego świata. Z ponad 3 milionami odwiedzających na koncie i prestiżowymi nagrodami – jak Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej czy wyróżnienie „Travellers’ Choice” od TripAdvisor – Hydropolis świętuje w tym roku 10-lecie istnienia.
Dzięki inicjatywom takim jak „ciche godziny”, centrum pokazuje, że nowoczesna edukacja może iść w parze z empatią i otwartością.